Yolculuğunuzda en iyi rehberiniz,

Ferahevler Sürücü Kursu!

man-using-smartphone-while-driving-car.jpg
teacher-writing-something-to-clipboard-during-driving-test.jpg
Hakkımızda

Ferahevler Sürücü Kursu

Ferahevler Sürücü Kursu; 2011 yılında faaliyete başlamış, genç, dinamik eğitim kadrosuyla Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir eğitim kurumudur.

A, A1, A2, B ve B Otomatik ehliyet sınıfı adaylarına yönelik eğitim sürecinin ardından, trafikte emniyetli bir şekilde seyahat etmelerini hedeflemektedir. 

EHLİYET PROGRAMLARI

B sınıfı sürücü belgesi almak isteyen adaylar gerekli belgelerle kurumumuza başvuru yaparak kayıt işlemini gerçekleştirebilirler. Akabinde süreç iki basamaktan oluşuyor. 

1.Basamak; Kurumumuzda planlanan takvim doğrultusunda başlayan sınıf eğitimlerinin ardından yazılı sınav harç ücretleri (240 TL) yatırılarak e-sınav randevusu oluşturulur. MEB tarafından sınav belgelerinin onaylanmasıyla birlikte ve adayla belirlenen yer ve tarihte sınava girerler. 

Not: Yazılı sınavda başarısız olan adaylar, tekrardan harç ücreti yatırarak sınava girerler. 

 

2.Basamak; Sınavda başarılı olan adayların 14 derslik direksiyon eğitimleri birebir olacak şekilde planlanır.  14 derslik eğitim süreci adayın müsaitlik durumuna göre planlanmaktadır. Ders programı sonunda sınava hazır olmayan aday olması durumunda ek ders planlaması yapılabilir. Sınavdan bir hafta önce direksiyon sınav harcı (295 TL) yatırılması gerekmektedir. Bu sürecin sonunda sınava hazır olan adaylar direksiyon sınavına girerler. 

Not: Direksiyon sınavında başarısız olan adaylar, tekrardan harç ücreti yatırırlar. Kurumumuzdan ücretli ek 2 ders alacak olan adaylar, ilk direksiyon sınavına girerler. 

M.E.B.'in sınav takvimine göre değişmekle birlikte, ilk kez alınacak ehliyetlerde süreç 90 gün, sınıf eklemesi yapılan ehliyetlerde ise 30 gün arasında değişmektedir. 

Motosikletin güç/ağırlık oranına göre belirlenen A1, A2 ve A sınıfı olmak üzere üç farklı motosiklet ehliyet sınıfı bulunmaktadır. Kurumumuzda motosiklet ehliyet sınıflarının tamamı için hizmet verilmektedir. 

1.Basamak; Kurumumuzda planlanan takvim doğrultusunda başlayan sınıf eğitimlerinin ardından yazılı sınav harç ücretleri (240 TL) yatırılarak e-sınav randevusu oluşturulur. MEB tarafından sınav belgelerinin onaylanmasıyla birlikte ve adayla belirlenen yer ve tarihte sınava girerler. 

Not: Yazılı sınavda başarısız olan adaylar, tekrardan harç ücreti yatırarak sınava girerler. 

2.Basamak; Sınavda başarılı olan adayların 12 derslik eğitim süreci adayın müsaitlik durumuna göre planlanmaktadır. Ders programı sonunda sınava hazır olmayan aday olması durumunda ek ders planlaması yapılabilir. Sınavdan bir hafta önce direksiyon sınav harcı (295 TL) yatırılması gerekmektedir. Bu sürecin sonunda sınava hazır olan adaylar motosiklet sürüşü uygulama sınavına girerler. 

Not: Uygulama sınavında başarısız olan adaylar, tekrardan harç ücreti yatırırlar. Kurumumuzdan ücretli ek 2 ders alacak olan adaylar, ilk uygulama sınavına girerler. 

EHLİYET SÜRECİ

KAYIT EVRAKLARI ve BAŞVURU SÜRECİ

Ehliyet alma süreciniz kayıt için gerekli evraklar ile birlikte, kursumuza başvuru yapmanızla başlar. Almak istediğiniz ehliyet sınıfına göre hazırlanan kursiyer kayıt sözleşmenizi imzalayarak resmi sürecinizi başlatmış olursunuz.  

Kayıt için gerekli evraklar 

  1. Nüfus cüzdanı,  
  2. Öğrenim belgesi,  
  3. Adli sicil kaydı,  
  4. 1 adet biyometrik fotoğraf   
  5. Sağlık raporu (Aile hekiminden alınabilir)  
  6. Mevcut ehliyetinize sınıf ekleme yapılacaksa, ehliyetinizi de yanınızda getirmeniz gerekmektedir. 

TEORİK DERS SÜRECİ E-SINAV (İLK EHLİYET)

İlk defa ehliyet alacak sürücü adaylarının teorik sınavı başarıyla geçmeleri gerekmektedir. Kursumuzda pandemi sonrası, Trafik ve Çevre, İlk Yardım, Araç Tekniği ve Trafik Adabı 

teorik dersler yüz yüze eğitim şeklinde ssınıf ortamında yapılmaktadır. Teorik derslerini tamamlayan aday için, e-sınav randevusu alınır ve sınavda çıkan 50 sorunun 35'i doğru olduğu takdirde sınavınız başarılı kabul edilir.

DİREKSİYON DERSLERİ ve UYGULAMA SINAVI

Alacağınız asgari direksiyon dersi sayısı, kayıtlı olduğunuz ehliyet sınıfına göre belirlenmiştir. Similatör dersi hariç tüm direksiyon dersleriniz uyguluma sınavının da yapılacağı sınav güzergahında, akan trafikte gerçekleşir. Her bir saat ders, 50 dk aktif sürüş ve 10 dk mola içerir. Direksiyon derslerini tamamlayan aday M.E.B. sınav takvimine göre açılan ilk uygulama sınavına girebilir. Uygulamalı direksiyon sınavı aşamasında 4 kez sınava girme hakkınız bulunmaktadır. Mevcut ehliyetinize sınıf ekletiyorsanız, teorik derslerden ve e-sınavdan muaf sayılarak direkt olarak direksiyon sınavına katılabilirsiniz. 

SERTİFİKA ve EHLİYET

Uygulamalı direksiyon sınavını başarıyla tamamlayan adayların sertifika işlemleri ortalama iki üç gün içerisinde tamamlanarak e-devlet sisteminden görüntülenebilir. Ardından https://randevu.nvi.gov.tr/ web adresinden ehliyet randevusu alıp, randevu günüyle aynı gün sertifikanızı ehliyete çevirebilirsiniz.

B Sınıfı Ehliyet Direksiyon Sınavı

İLETİŞİM

Bizimle İletişime geçin

Adres

Ferahevler Mh. Adnan Kahveci Cd. No: 39/3 Tarabya - Sarıyer, İSTANBUL